1–8 termék, összesen 322 db

A pézsma parfüm

A pézsma parfüm egyszerre állatiasan vad, és bújósan kényeztető – szexi, vibráló, ugyanakkor megnyugtató és ellazító. A természetes pézsma illat rendkívül összetett; édes, krémes és púderes. Titokzatos jegyei bőrös, fűszeres, olykor fás árnyalatokat is rejtenek.

A pézsmaszarvasfélék hasi mirigyeiben termelődő pézsma, más néven mósusz, az egyik legritkább természetes anyag, értéke az aranyéval vetekszik. Ezzel szemben az ember alkotta pézsma molekulák a legszélesebb körben használt illatanyagoknak számítanak.

A pézsma melegséget sugárzó, érzéki illatán kívül népszerűségét annak is köszönheti, hogy parfümökben az egyik legjobb rögzítő. Megteremti a megfelelő alapot a többi illatjegynek, és ki is hangsúlyozza ezeket. Csökkenti az illékonyságot, így segítségével tovább érezhetőek a kompozíciót felépítő különböző akkordok.

A parfümök világában a pézsma gyűjtőfogalomként is szerepel. Ebbe a csoportba sorolnak más, pézsmás illatú, animális jegyeket is, amilyen például a hyraceum, a castoreum vagy a cibet (angolul civet).

Pézsma parfüm a 7scents-től

A pézsma parfüm évszázadok óta nagy népszerűségnek örvend. A kategória sokszínűségére az egyik legjobb példa a Rania J parfümház Musk Moschus illata, mely letisztult, picit fanyar, bogyós gyümölcsös jegyeivel deres, téli tájra kalauzol. Ez a fagyos táj mégsem rideg – erről a pézsma, a vanília, a szantálfa és az írisz hívogatóan édes, púderes és meleg jegyei gondoskodnak.

A buja és túlfűtött, szexi pézsma parfüm, a Senyokô La Tsarine, Nagy Katalin orosz cárnő hálószobájába kalauzol. Sokkolóan dekadens jegyei azt a széles körben elfogadott elméletet tükrözik az illatok nyelvén, miszerint a cárnő intelligenciájához és hatalomvágyához csak a férfiak iránti rajongása volt fogható. Összetett, intenzíven intim illatában pézsmás lepedők és egy sokat látott hálószoba fülledt párája jelenik meg, Euan McCall mesteri kompozíciójában.

A Bogue Profumo MAAI rendkívüli, összetett illatát is áthatja a pézsma. Antonio Gardoni kultikus parfümje egy modern chypre illat, melynek gazdag virágos, gyantás és pézsmás jegyei az avantgárd elemek mellett vintage hangulatot is idéznek. A MAAI egy izgalmas és állatias olfaktív hullámvasút, egymással látszólag ellentétes, mégis teljes harmóniát képező jegyekkel.

Dekadens virágok és buja állatias jegyek vad tánca a Salome – a Papillon Artisan Perfumes több díjra is jelölt pézsma parfümje. Az indolikus jázmin, a török rózsa és a szegfű alkotta lehengerlő virágcsokor a kömény mély, édeskés, fülledt jegyeivel párosul. Ehhez jön a hyraceum, a pézsma és a castoreum szégyentelenül erotikus izzása. A csodásan kiegyensúlyozott, szexuális vonzerőt árasztó Salome a vintage parfümök és Hollywood aranykorát idézi.

A természetes és a szintetikus pézsma illat

Természetes pézsma

A természetes pézsmák közül a legismertebb a pézsmaszarvasoktól származik. Ezt az anyagot a pézsmaszarvasfélék családjába (Moschidae) tartozó hím egyedek termelik a prosztatájukban és elsősorban a párválasztásban tölt be fontos szerepet. Ezeket a szarvasokat a mesés illat miatt ma már a kihalás veszélye fenyegeti, mivel ahhoz, hogy a mósuszt kinyerjék, az állatokat elpusztítják. A vadászati tilalom, illetve korlátozás mellett a szarvasoktól származó pézsma ára is lehetetlenné teszi a szélesebb körben való alkalmazását.

Természetes pézsma származhat más állatfajoktól – pl. afrikai cibetmacska, pézsmapatkány, pézsmanyúl – vagy akár növényfajoktól is, ilyen például a pézsmamályva vagy a pézsmaboglár. Ide tartozik a már említett pézsmás illatú, ugyancsak állatoktól származó hyraceum, castoreum, és civet jegy is.

Szintetikus, vagy fehér pézsma

A fehér pézsma egy gyűjtőfogalom, különböző szintetikus, pézsmaillatú molekulák tartoznak ebbe a kategóriába. A hagyományos mósuszhoz hasonlóan ezeket is az alapjegyekben használják. A fehér pézsmáknak jellemzően nincs állatias, animális felhangja, inkább a tiszta mosott ruha illatához szokták hasonlítani.

Az ember alkotta molekulák rögzítő tulajdonságai hasonlóak a természetes pézsmáéhoz – azon kívül, hogy jó fixálók, harmóniát is teremtenek az illatban, valamint gondoskodnak róla, hogy leszáradáskor a kompozíció jól harmonizáljon a bőrrel. Ilyen molekula például a nem túl erős illattal, enyhén szantálfás, púderes jegyekkel rendelkező galaxolid, ami egy széles körben használt fehér pézsma.

A pézsma szerepe a történelem folyamán

A pézsma szó angol megfelelője, a “musk” szanszkrit eredetű. Az indiaiak gyógyítottak is vele, keringési rendellenességek, idegi eredetű és mentális problémák esetén használták. A hagyományos kínai gyógyászatban a mai napig az egyik legfontosabb alapanyag, több mint 300 gyógyító receptben szerepel.

A feljegyzések szerint elsősorban Indiából került nyugatra, és idővel az egyik legértékesebb kereskedelmi árucikk lett. A nyugati kultúrákban a pézsma, mint fontos illatanyag első írásos említése az 5. és a 6. századokból származik. Akkoriban terjedt el az arab és bizánci parfümkészítők körében, akik remek afrodiziákumnak tartották.

0
Kosár