Showing all 5 results

A természetes citromfű olaja

A citromfű olaj illata jellegzetesen citromos, enyhén édeskés, gyógynövényes. Citromfű illóolajat a különböző citromfű fajok leveleiből (a Melissa officinalis esetén a virágzó hajtásokból) vízgőz-desztillációval nyernek.
A természetes citromfűolaj népszerű kozmetikai, parfüm, gyógyító és aromaterápiás alapanyag. A citromfüvet a kozmetikában leggyakrabban illatanyagként használják, parfüm és dezodor összetevőjeként egyaránt. Szoba- vagy autóillatosításra illatdiffúzor, -gyertya, vagy speciálisan erre a célra kifejlesztett autóillatosító formájában használható. Jó példa a sokoldalú alkalmazásra az ír Max Benjamin Citromfű és Gyömbér illatosító kollekciója, mely biztosítja, hogy kedvenc illatunkról még az autóban se kelljen lemondanunk.

A természetes citromfűolaj javítja a bőr szerkezetét, véd a szabadgyökök ellen és fiatalít, így krémekben, arctisztítókban is találkozhatunk vele. Izzadásgátló tulajdonsága miatt előszeretettel alkalmazzák különböző dezodorokban. A természetes citromfű illata rendkívül sok egyéb illattal kombinálható, többek között bergamottal, gerániummal, mandarinnal, gyömbérrel, eukaliptusszal, levendulával. Hatékony nyugtató és ellazító tulajdonságának köszönhetően a citromfű az Ibbeo Cosmétiques Wellness Gyógynövényes Fürdőzsák egyik lényeges alapanyaga.

A citromfű olaj tulajdonságai és használata

A citromfű az egyik legismertebb természetes idegnyugtató és rovarriasztó, a délkelet-ázsiai és a karibi konyha egyik kedvelt és széleskörűen használt alapanyaga.

A citromfű olaj hatóanyag-tartalma a származási helyétől független, hatóanyag-összetétele viszont változhat. Jellegzetes illatát 65-85% közötti citráltartalma adja. A citrálnak nevezett alkotórész két vegyületből áll, az egyik a gerániál, a másik a nerál. Ezeken kívül tartalmaz limonént, citronellolt és mircént. Antioxidáns, fertőtlenítő, gombaölő, antibakteriális, gyulladáscsökkentő, érzéstelenítő és antidepresszáns tulajdonságait ezeknek a vegyületeknek köszönheti.

Gyulladásgátló, antibakteriális és pórusösszehúzó hatásai miatt zsíros, problémás bőrön jól használható. Segít megakadályozni a pattanások kialakulását, megszüntetni a pattanások után maradt hegeket. Jótékony hatással van az erek állapotára, cellulitisz esetén sikerrel alkalmazható masszázsolaj és egyéb kozmetikai készítmények formájában. Antioxidáns tartalmának köszönhetően védi a bőrt az oxidatív stressz okozta károktól, ezáltal a bőr egészséges és fiatalos marad.

Az organikus citromfű illóolaja remek választás a különböző idegi eredetű panaszokra, stresszkezelésre. Jól használható nyugtalanság, szorongás, álmatlanság, időjárás-érzékenység, sőt, még idegi eredetű szívpanaszok esetén is. A citromfűvel párosított aromákat annak megfelelően választhatjuk ki, milyen céllal, milyen helyiséget akarunk illatosítani.

Használatát belsőleg elsősorban a gyomor- és bélrendszerben fellépő bakteriális eredetű fertőzések és bélgyulladás esetén szokták javasolni. A népi gyógyászat számos esetben használja a citromfüvet. Idegnyugtató hatása mellett többek között fájdalomcsillapító, görcsoldó, vérnyomáscsökkentő, hányás- és lázcsillapító hatást tulajdonítanak neki. A hagyományos indiai gyógyászat reuma, ízületi fájdalom, fejfájás, puffadás, gyenge emésztés, trauma, szorongás, depresszió és magas láz esetén alkalmaz citromfüves kezelést.

A különböző citromfű olajat adó növények

Citromfű alatt több különböző növényt értünk. Magyarországon citromfűnek a Melissa officinalis-t hívjuk. Illóolajok és aromaterápia tekintetében gyakrabban találkozhatunk a Cymbopogon flexuosus vagy a Cymbopogon citratus növényekkel, ez utóbbit magyarul indiai citromfűnek, citromciroknak vagy citronellának hívjuk. Illóolaj készítésre az indiai citromfüvet és a Melissa officinalis-t egyaránt használják. Bár magyarul ezeket a növényeket egyaránt citromfűnek hívjuk, növényrendszertanilag nem rokonai egymásnak, a hasonló név valószínűleg annak tudható be, hogy a Cymbopogon citratus angol elnevezése – a “lemongrass” – tükörfordításban citromfüvet jelent.

A perjefélék (Poaceae) családjába az indiai citromfűn kívül még körülbelül 55 másik fűfaj tartozik, melyek Afrika, Ázsia, Ausztrália és Óceánia trópusi területein egyaránt megtalálhatóak.
Indiában, Thaiföldön és Kínában hagyományosan a legkülönbözőbb fogásokat, sőt, desszerteket és italokat is készítenek citromfűvel, hogy széleskörűen kihasználhassák a növény gyógyító tulajdonságait. India keleti részén és Srí Lankán leveseket, curry-t, illetve magas láz elleni teát készítenek belőle. Ázsiában évszázadok óta menstruációs problémák kezelésére is használják.

0
Kosár