-
-
Olympic Orchids
Chevalier Vert Parfüm (Extrait de Parfum)1.5 - 100ml | 2,990Ft – 64,990Ft -
-
-
-
Senyokô
Une Île Pluvieuse parfüm (Extrait de Parfum)1.5 - 50ml | 4,990Ft – 86,990Ft -
-
Papillon Artisan Perfumes
Tobacco Rose Parfüm (EdP)1.5 - 50ml | 3,990Ft – 68,990Ft
A bazsarózsa varázslatos illata
A bazsarózsa természetes aromájával rendelkező olajokat főleg kozmetikumok, gyertyák és szappanok illatosítására használják. A bazsarózsa mindent beburkoló, varázslatos illata magával ragadó és megnyugtató. Nosztalgiát sugároz, gyermekkorunk nagyszülőkhöz tett látogatásait idézi fel jellegzetes aromájával. Egy stresszes nap után az illatgyertya vagy a fürdéshez használt bioszappanunkból áradó bazsarózsa illat segít pozitívan és boldogan tölteni a nap hátralevő részét. Nőies illata afrodiziákumként is szolgál. Napközben akár magunkkal is vihetjük kedvenc illatunkat parfüm vagy krém formájában, amilyen a Portus Cale Noble Red kézkrém is.
Az illatos olaj nem tévesztendő össze az illóolajjal. A kétféle kivonat különböző eljárásokkal készül, összetevőik, hatásmechanizmusuk is különböző. Az illatos kivonatok elsősorban egy illat jelenlétét szolgálják az adott termékben, készülhetnek természetes vagy mesterséges úton. A virágjából macerálással készítenek természetes kivonatot, melyet különböző kozmetikumokhoz használnak fel. Az így készült kivonat összetétele eltér a lepárlással készült illóolajok összetételétől, illata kevésbé intenzív. A macerátumok ragyogóan vissza tudják adni egy növény illatának különböző jegyeit, ezek harmóniáját és légiességét.
A kerti bazsarózsa gyógyító tulajdonságai
Kevéssé ismertek a gyógyító tulajdonságai, hiszen napjainkban kizárólag dísznövényként tekintünk rá, illetve csodálatos illatával burkoljuk be magunkat, lakásunkat vagy a kertünket. A kerti – másnéven piros – bazsarózsa gyógyító tulajdonságai már az ókorban ismertek voltak. A növény tudományos nevét a görög istenek orvosának, Paieonnak a nevéből eredeztetik. Paieon a legenda szerint az istenek csatában szerzett sebeit gyógyította, és a piros bazsarózsa erejét használta.
A természetes gyógyító erejét feljegyezte a híres római természettudós, Plinius, illetve Dioscorides és Galénos görög orvosok is.
A bazsarózsát az ókortól kezdve igen változatosan használták a gyógyításban. A növény gyökeréből készült organikus por, illetve a virágszirmok szerelmi bájitalokba kerültek. A hagyományos kínai és japán orvoslás is gyógynövényként kezeli, jótékony hatásait már i.e. 2000-ben is ismerték. Az arab orvosok például cukorbetegség kezelésében alkalmazták.
A növény gyökeréből készített kivonatot régen reuma, köszvény, sárgaság, vese- és hólyaghurut kezelésére használták. Görcsoldó és nyugtató tulajdonságainak köszönhetően csillapítja a menstruációs görcsöket, a rendszertelen menstruáció is kezelhető vele. Enyhíti a fejfájást és epilepszia kezelésére is alkalmas. A bazsarózsa virágából és gyökeréből készített organikus teával hányást, hasmenést, kólikát, fejfájást és depressziót kezelnek. Ez az értékes gyógynövény vérhígító és enyhén mérgező, úgyhogy belsőleges alkalmazása körültekintést igényel.
Külsőleg alkalmazva ekcéma és reumás fájdalmak kezelésére használható.
A kerti bazsarózsa sziromlevelei természetes festékanyagot is tartalmaznak, emiatt teakeverékekben is használják, a tea színének javítására.
Kis bazsarózsa földrajz és növénytan
Eurázsiában és Észak-Amerikában honos. Valószínűleg eredetileg Kelet-Ázsiából származik. Általában lombhullató lágyszárú, de előfordulhatnak cserje termetűek is. Nagyméretű, illatos virágai fehér, piros, rózsaszín vagy lilás színben pompáznak.
A kerti bazsarózsa (Paeonia officinalis) rendszertanilag a kőtörőfű-virágúak (Saxifragales) rendjébe, azon belül pedig a bazsarózsafélék (Paeoniaceae) családjába tartozik. A rózsákkal növénytani értelemben nem rokon, pusztán a virágok hasonlósága miatt kapta ezt a nevet.
A bazsarózsát több európai országban is szokás pünkösdirózsának hívni, mivel Pünkösd környékén kezd virágba borulni. Egy népi hiedelem szerint, ha valaki este a fürdővizébe pünkösdirózsa szirmait szórja, reggelre megszépül. Az angol köznyelvben elterjedt elnevezése sokat elárul a növény évszázadokra visszanyúló hírnevéről. “Bowl of beauty”-nak hívják, jelentése: a szépség tálja.
Egy hazai érdekesség bazsarózsa témában
Földrajzi érdekesség, hogy Magyarországon találkozhatunk egy különleges növényritkasággal, a bánáti bazsarózsával, a kerti bazsarózsa kevésbé ismert rokonával. A bánáti bazsarózsa (Paeonia banatica) kárpát-medencei endemikus faj. Ez azt jelenti, hogy ez a természetben vadon előforduló növény a világon egyedül a Kárpát-medencében található meg. Sokáig a kerti bazsarózsa alfajának tekintették, jelenleg elfogadott növénytani besorolása szerint külön faj. Ez a fokozattan védett növényfajunk, melynek eszmei értéke 250 ezer forint, a Mecsek keleti részén figyelhető meg.