Marseille-i szappan, a francia klasszikus
Marseille-i szappan
A Marseille-i szappan olyan, mint sok más tárgy a környezetünkben: ismerjük, használjuk, de kevesen tudják, hogy micsoda történelme van, pedig egy valódi kuriózum, hazájában nemzeti kincsnek tekintik receptúráját. De miben más, mint egy hagyományos szappan?
A Marseille-i szappan, azaz a Savon de Marseille már ezeréves múltra tekint vissza, számos kultúra nyomot hagyott rajta, de az őse egészen Szíriáig nyúlik vissza. Ezt a szilárd szappanfajtát Aleppo városában kezdték el először készíteni, ahonnan ügyes kereskedőknek köszönhetően jutott el Európába. Az eredetileg babér- és olívaolajból készülő szappant olaszok, spanyolok is átvették, de csillaga ott hamar leáldozott, és Marseille-ből indult hódító útjára.
A Marseille-i szappan története
Az első manufaktúrákat a 12. században nyitották meg, és a 17. századra már fél Európát Marseille látta el szappannal. Évente már 20 000 tonnányi szappan hagyta el a kikötőket, amikor 1688-ban XIV. Lajos ediktumban jelentette ki, hogy ezentúl kizárólag az olívaolajból, speciális eljárással készült szappanokat nevezhetik Savon de Marseille-nek, azaz Marseille-i szappannak.
A 19. század, valamint a 20. század eleje volt a 72%-os olajtartalmú Marseille-i szappan aranykora, a szappankészítés volt a régió vezető gazdasági ágazata. A ’40-es évek vetettek véget a sikernek: feltűntek a színen a szintetikus alapanyagok, elterjedtek a mosógépek, a szupermarketek. Egyre több olyan szappanműhely létesült, amely elengedte a hagyományokat, és új, gazdaságosabb vonalat képviselve dobta a piacra tömeggyártású szappanjait.
Ennek hatására történhetett meg az, hogy míg 1924-ben még 122 szappankésztő manufaktúra volt a régióban, 2018-ra ez a szám ötre csökkent. Így a Marseille-i szappan már a régió múltjának egy ma is élő, történelmi darabja lett.
A megmaradt négy eredeti szappan készítő manufaktúra
Ma már csupán négy szappankészítő manufaktúra mondhatja el magáról, hogy valódi Marseille-i szappant készít. Nekik az összes csomagolásukon fel van tüntetve a „Union des Professionals du Savon de Marseille” jelzés – ezt érdemes figyelned, ha valódi Marseille-i szappanra vágysz, ugyanis ennek hiányában biztos hamisítvánnyal van dolgod.
S, hogy kik tartoznak a valóban hiteles kézművesek közé? A Fer a Cheval, a Marius Fabre, a Savonnerie du Midi és a Le Serail. Kizárólag ők négyen teljesítik azokat a szigorú kritériumokat, amelyekkel a franciák védik ezt a nagy becsben tartott kozmetikumot. S hogy mik azok?
Üstben kell főzni, kizárólag növényi olajokból. Nem tartalmazhat illatanyagot, színezéket vagy tartósítószert. Ha bármilyen vegyszert, adalékanyagot, esetleg allergént látsz feltüntetve egy szappanon, akkor már hagyományos szappannal van dolgod, nem a Marseille-i társával. Számos szappankészítő ugyanis csak szappanpelyhet vásárol, melyet aztán hengerrel meglágyít, parfümökkel és festékekkel dúsítja, majd voilá! Mehet a vásárlókhoz. A valódi, gyengéd, magas olajtartalmú szappan azonban homogén és nagyon kemény. Szögletes tökéletlenségét nehezen vetkőzi le, nem habzik túlságosan és érezhetően nincs parfümözve. Első használata egy valódi élmény – hajnak és bőrnek egyaránt. Ha kipróbálod, garantáltan Te is örök hűséget fogadsz majd ennek a különleges készítménynek.
S hogy pontosan hogyan is készül ez a csoda?
A Marseille-i régió biztosít minden szükséges alapanyagot (az olívaolajt, a sót és a szódát Camargue-ból), melyek aztán egy ötlépcsős folyamat során születnek újjá. Olyan az egész, mint a képzeletünkben élő boszorkánykonyhák a mesékből: hatalmas üstök, tele a különféle összetevőkkel, melyeket homogénre főznek. Második lépésként kimossák a felesleges sókat, a glicerolt és a zsírsavakat, hogy csak a tiszta szappan maradjon. A lépés érdekessége, hogy régebben a sószint meghatározásához ízteszteket végeztek – szó szerint megkóstolták a masszát, és ha túlságosan „csípett”, akkor tovább mosták.
Leginkább a forró melaszra hasonlít, mikor harmadik lépésként hűtőkádakba öntik pihenni, 48 órára. Az idő letelte után szeletekre, majd kisebb tömbökre hasítják, ehhez pedig vagy drótot, vagy hagyományos szappanvágó berendezéseket alkalmaznak. A tömböket fából készült polcokra helyezik száradni. A Marius Fabre szappanok esetében például a misztrál-szél fúj át a szárítószobákon, így a szappan lassan szárad, elkerülve a hasadást. Ezután következik az utolsó lépés: a bélyeg. A Marius Fabre jelenleg az egyetlen olyan műhely, ahol a mai napig kézzel bélyegzik meg a szappanokat a végleges méretre vágás előtt. A vágás után már csak a csomagolás van hátra, amit szintén nagy gonddal művelnek, és a trendek helyett a praktikumra és a jól bevált módszerekre esküsznek.
Miért olyan különleges a Marseille-i szappan?
Mint a legtöbb magas minőségű kézműves termék, a szappangyártás is hosszú „inaséveket” kíván meg, mielőtt valaki elmondhatja magáról, hogy tud szappant készíteni. A Fabre család például már 1900 óta örökíti a titkokat generációról generációra. A szappankészítés a szenvedélyről szól és nem az időspórolásról. Ez egy alkotó folyamat, minek során közel kell kerülni a termékhez, fizikailag is, hiszen ez adja a szappanok valódi értékét és státuszát.
Egy hagyományos szappan négy óra alatt készül el, csomagolják, majd ugyanazon a napon el is szállítják. Ez a Marseille-i szappan esetében heteket vesz igénybe, a prémium minőség és az odafigyelés pedig az árán is meglátszik. Ettől lesz igazán autentikus a termék, így maradnak meg a hagyományok.
Szerencsére, a mai, egyre tudatosabb fogyasztók kezdik újra felfedezni a természetes és környezetbarát termékeket, hiszen tökéletes alternatívát nyújtanak a vegyszerekkel dúsított, kőolaj-alapú termékek helyett.
Mire nyújt megoldást a Marseille-i szappan?
Elképesztően gyengéd, tiszta és természeténél fogva antibakteriális szappan, így ideálisan gondoskodik a bőrről. Arról nem is beszélve, hogy gazdag története során ügyes háziasszonyok kitapasztalták, hogy a szappanreszelékből kiváló mosószer, vagy folteltávolító készülhet, amely ráadásul kétszer annyi ideig áll el, mint a hagyományos szappanok.
A személyi higiéniában egyaránt alkalmazható tisztálkodó szappanként, samponként vagy borotvaszappanként. Mivel nagyon jó minőségű, tiszta összetevőkből készül, így nem okoz semmilyen irritációt vagy allergiát. Mosakodó szappanként segít enyhíteni az ekcémát és a pikkelysömört, problémás, érzékeny bőrűeknek kifejezetten ajánlott. Sőt, rovarcsípésekre, kisebb sebekre és napégésre is kiválóan alkalmazható.
Ilyen az, amikor az évszázados hagyományok új életre kelnek és otthonra lelnek a modern, felgyorsult társadalomban. A Marseille-i szappan egy hatékony csodaszer, amely ahogy XIV. Lajosnak, úgy Neked is kiváló társad lehet, amennyiben az egyszerűség mellett a kifinomultságra, a valódi értékekre és a természetes, prémium minőségű alapanyagokra szereted bízni magad és a családod.